I Ching – Horoskop partnerski
Jasnowidzenie
17 maja 2017
Wróżby egipskie
6 czerwca 2017

I Ching

Czym jest I Ching?

ichingCzy jest tylko traktatem filozoficznym? Studium psychologicznym? Wielką Księgą magiczną? a może dziełem literackim? Jest ona w jakimś stopniu każdym z nich, ale przede wszystkim jest księga wróżbiarską. Jest poradnikiem życiowym, księgą dla filozofa i normalnego człowieka. Od samego początku była i jest używana jako narzędzie służące wróżeniu.  Posługując się I Ching musimy mieć świadomość, że nie zawsze to co uważamy za wróżenie musi koniecznie być tożsame z tym, co otrzymujemy w trakcie konsultacji z Księgą.

Cały świat, w tym w szczególności człowiek, podlega ciągłym zmianom. To czego doświadczamy, pragniemy i to co osiągamy, za każdym razem jest inne. Inni byliśmy jako dzieci, nastolatkowi, osoby dojrzałe i inni będziemy w przyszłości. Nasze myślenie, sposób życia, emocje będą się zmieniać. Jedyne czego można być pewnym w podlegającym zmianom świecie to przemiana. By mądrze funkcjonować w takim świecie, powinniśmy mieć świadomość, iż pewne działania są w danej sytuacji – nazwijmy to lepsze, a inne gorsze. Winniśmy mieć świadomość, że być może za chwilę to, co było dobre może stać się złe i na odwrót.

Warto roztropnie podejmować działania, by nie kierować się złudnymi wyobrażeniami czy fałszywą wiedzą, należy sięgnąć po Księgę Przemian I Ching.  Można tez wykorzystać Księgę do pogłębionej refleksji nad samym sobą, nad swym życiem, nad światem, który nas otacza.

I Ching – heksagram

Na postawione przez nas pytanie I Cing odpowiada za pomocą heksagramów, które są symbolami opisującymi sytuacje. Odpowiednio interpretując heksagram uzyskujemy odpowiedź na interesujący nas problem. Heksagram otrzymujemy przez 6 rzutów trzech monet lub np. patyczków.  Składa się on z sześciu linii, ciągłych lub przerywanych. Symbolizują one siłę yang oraz yin.

Księga przemian, nie jest na pewno księgą która przewiduje przyszłość. Wszystko podlega zmianie, a wiec i to co ma nadejść. księga ta jednak daje nam wskazówki, co zrobić by było dobrze, jak wybrnąć z pewnych sytuacji. Udzieli porady, ale nie opisze tego co będzie. Czasami wskaże na niedostrzegany wcześniej aspekt problemy.  Gdy wyrocznia udzieli nam negatywnej odpowiedzi na nasze pytanie, zawsze możemy zmienić plany, raz jeszcze przemyśleć to co chcemy osiągnąć, by zmienić środki realizacji celu czy wstrzymać się od działania.

Gdy wyrocznia udzieli nam pozytywnej odpowiedzi na pytanie, wiemy iż to co robimy zgodne jest z naturalnym biegiem rzeczy. Odpowiedzi te nie są uznawane jako złe czy dobre, ponieważ w każdym działaniu, w każdym zdarzeniu tkwi jasna i ciemna strona.

I Ching księga przemian

I Ching znana w Europie jako Księga Przemian, jest jednym z najważniejszych zabytków literatury światowej. Tradycyjnie uchodzi ono za najstarszy dokument historyczny Chin. Oczywiście I cing zmieniał swoją formę i doszło do ewolucji. To co dzisiaj zwane jest Księgą Przemian, jest jej wariantem z epoki Chou i tak ukształtowane wywarło największy wpływ na Daleki Wschód.

U podstaw tej księgi leczy zasada, że zmianę uważa się za najważniejszy czynnik, który reguluje wszechświat. I Ching, Zmianę uczyniła centrum obserwacji i z niej starała się wyprowadzić wszelkie reguły rządzące światem. Zmiany traktuje się jako prawo działające w określonej strukturze wszechświata. Prawo to podlega jedynie zasadom wpływającym ze wzajemnego oddziaływania na siebie dwóch przeciwstawnych sił- męskiej i żeńskiej.  Podstawowym elementem I Ching jako systemu wróżebnego jest heksagram, czyli znak graficzny złożony z kombinacji sześciu poziomych, przerywanych lub ciągłych linii ( linia ciągła to yang, a przerywana yin)

Na każdy heksagram składają się dwa trygramy, które stanowią graficzne przedstawienie Ośmiu tzw. Praprzyczyn Świata Rzeczywistego. Każdy symbol przestawia pewien proces zachodzący w naturze wraz z jego właściwościami.  Sześć trigramów, tworzący jeden heksagram jest opisany w księdze Przemian. Wszystkich heksagramów jest 64. W polskiej wersji jest wiele książek opisujących zrozumiałe dla nas znaczenie każdego z tych heksagramów.

Podstawę Księgi Przemian jako wyroczni uniwersalnej, stanowią sentencje wróżebne wyjaśniające 64 heksagramy. Każdy z tych symboli ma swoją nazwę. To czy potrafimy odpowiednio zinterpretować wylosowany heksagram zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest precyzyjne sformułowanie pytania oraz właściwe nastawienie do procedury wróżenia. Najlepiej sformułować pytanie i je napisać na kartce. Drugim czynnikiem jest właściwe odczytanie treści wylosowanego heksagramu.

Struktura Wyroczni

Każdy z ośmiu trigramów składa się z trzech linii, są to albo jin albo jang w różnych kombinacjach. Tworząc pary z trigramów, uzyskuje się 64 heksagramy ( grupy sześciu linii), odpowiadające 64 różnym stanom, czyli wyroczniom.

Jang  ( linia ciągła)___

Jin ( Linia przerywana) – –

Jak wróżyć z I Ching

Aby zwrócić się z pora Ado wyroczni potrzebne będą trzy monety, tej samej wielkości, kartka oraz długopis.

Przed rzuceniem monetami, trzeba dobrze przygotowac pytanie, Powinno być ono konkretne. gdy jesteśmy już gotowi, podnosimy trzy money i trzymając w złożonych dłoniach, potrząsając nimi delikatnie, rzucamy je na stół czy podłogę.

Orzeł – Jang – linia prosta

Reszka– Jin – linia przerywana

Rzucamy sześć razy by powstały dwa trygramy czyli 1 heksagram.

np. 1 rzut- reszka, orzeł, reszka= przewaga reszki czyli pierwia cka Jin = rysujemy linię przerywaną

2 rzut- reszka, reszka, orzeł- przewaga reszka- Jin- rysujemy linię przerywaną

3 rzut – orzeł, orzeł, reszka- przewaga orła- rysujemy linię ciągłą

4 rzut- orzeł, reszka, orzeł- przewaga orła- rysujemy linię ciągłą

5 rzut- orzeł, reszka, reszka- przewaga Jin- rysujemy linie przerywana

6 rzut- orzeł, reszka, orzeł- rysujemy linię ciągłą

Powstaje odpowiedź w postacie Heksagramu

–  –

–  –

__

__

–  –

__

Powstał Heksagram Feng z numerem 55

Tabela Heksagramów

górny tragram dolny tragram

1 Czi’en

Przejmij kontrolę nad swoim życiem i podejmij szybko decyzję, tak aby móc zrealizować swoje pragnienia. Spotkasz kogoś starszego, który okaże się pomocny w pracy lub miłości. Poznasz też nową grupę zawodową, gdzie znajdziesz się w centrum uwagi lub odnajdziesz swoje powołanie.

2 K’un

Słuchaj rad doświadczonych osób. Skup się na rozwijaniu swojej osobowości. Nie bądź kimś, kim nie jesteś. Bądź wrażliwy i otwarty na nowe idee podsuwane przez najbliższych. Jeśli szukasz miłości, to twoja łagodna strona przyniesie ci sukces.

3 Czun

Wszystko jest w chaosie. Ludzie Cię nie rozumieją. Zachowaj jednak spokój i przyjmuj tylko szczere rady. Otaczają Cię rywale, wiec kieruj się instynktem. Jeśli nie będziesz zbyt nalegać, sprawy posuną się do przodu. Zachowaj spokój, a energia wkrótce będzie mniej chaotyczna.

4 Meng

Jesteś entuzjastycznie nastawiony do wszystkiego, ale nie zapędzaj się za daleko w nierealnym świecie i marzeniach, bo możesz wiele stracić. Jeśli chcesz z powodzeniem, osiągnąć swoje cele, musisz słuchać ludzi doświadczonych. Jeśli masz jakiś problem w związku, sam nie wiesz czego chcesz. Określ swoje cele i potrzeby w relacji.

5 Siu

Obecny problem zostanie rozwiązany, choć może nie w sposób, na jaki liczyłeś. Bądź spokojny i ufny oraz zaakceptuj to, że wszystko jest tak jak powinno być. Aby rozwiązać problem z wianku, potrzebujesz samodyscypliny.

6 Sung

Aby uniknąć konfliktu, przemów i poinformuj kogoś, co naprawdę czujesz. Konfrontacja wywoła napięcia, ale nie daj się sprowokować. Zachowaj spokój a każdy skorzysta z twojej opanowanej postawy. Rozładuj emocjonalny konflikt dążeń, zanim sprawa się pogmatwa.

7 Szy

Wydaje się, że wszyscy się zbuntowali. Sukces zostanie osiągnięty tylko wówczas, gdy będziesz w stanie zapewnić przywództwo i wsparcie w swojej rodzinie, miejscy pracy lub w związkach miłosnych. Staraj się inspirować, a nie zniechęcać do działań.

8 Pi

Bądź sobą. Wyrażaj swoje uczucia a nie próbuj uzyskiwać aprobaty we wszystkim co robisz. Uważaj na zbyt pewnych ludzi, którzy mogą zmienić twoje myślenie i kierunek działania. W związku miłosnym nie staraj się kurczowo kogoś trzymać, bo Mozę ta osoba potrzebować więcej przestrzeni dla siebie. Bądź wierny swoim uczuciom.

9 Siao cz’u

To co robisz dzisiaj, jutro przyniesie ci owoce. Nie pozwól zwątpić w siebie. Bądź gotów na pogodzenie się z czyimiś ideałami. Bądź skromny, a nie dumny, a miłość do ciebie przyjdzie.

10 Lu

W kwestiach związku musisz podchodzić do swoich pragnień z uczciwością i pogodą ducha. Jeśli będziesz mieć otwarty umysł, będziesz w stanie wyjść z problemów i uniknąć niebezpieczeństwa. Ktoś niedługo zaakceptuje cię takim, jaki jesteś, i nie będzie chciał cię zmieniać.

11 T’ai

To dobry czas, by zacząć wszystko od nowa. Wszystko, co teraz rozpoczniesz, przyniesie ci korzyści w następnych miesiącach. Nie wpadaj jednak w samozadowolenie tylko dlatego, że sprawy maja się lepiej. Możesz cieszyć się dobrym samopoczuciem, ale pamiętaj że szczęście tkwi w twoim zachowaniu. Nie chwal się własnym sukcesem, ani nikim nie manipuluj, koźle się to dla ciebie skończy.

12 P’i

Zamiast pozytywnego rozwoju czujesz się zahamowany przez okoliczności, wydarzenia, których nie umiesz kontrolować. Jednak ten przestój daje ci zastanowienie się nad swym postępowaniem i przyszłymi działaniami. Wycofaj się z niemądrych sporów czy związków. Poczekaj na lepsze czasy.

13 T’ung źen

Nie powinieneś mieć niewyjaśnionych spraw między tobą a innymi. Jeśli chcesz, by twoje plany się powiodły, musisz postawić na uczciwość. Z partnerem w miłości o wszystkim rozmawiaj oraz szanujcie nawzajem swoją przestrzeń.

14 Ta ju

Wchodzisz w fazę obfitości, czy to w sferze miłości, finansów czy zdrowia. Znajdą się jednak ludzie zazdrośni, wiec uważaj, nie okazuj arogancji podyktowanej, tymcz. masz. Jeśli nadużyjesz swojej siły, stracisz ją. Nie bądź zaborczy w stosunku do partnera życiowego, bo możesz go stracić.

15 Cz’ien

Jeśli będziesz spokojny, opanowany, zrobisz postępy w kierunku każdego celu dotyczącego miłości lub kariery zawodowej. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Przygotuj się na agresję lub pretensje ze strony innych ludzi. Zachowaj chłód i spokój, a osiągniesz zasłużony szacunek.

16 Ju

Niedługo udowodnisz, że jesteś przebojowy. Będziesz mógł przekazać każdy nowy pomysł, a twoje zadowolenie i inicjatywa zostaną zauważone i docenione. Upewnij się tylko, czy twoja motywacja wynika z prawdziwej świadomości tego, co jest dobre, a co nie.

17  Suei

Czas zaakceptować ograniczenia swoje i innych. Jeśli pytasz o sprawy związku, wkrótce będziesz w stanie chętnie przyjąć zmiany, zamiast się ich bać. Najwyższa pora pożegnać się z ludźmi lub ideałami pozostającymi w konflikcie z twoimi prawdziwymi wartościami. Szanuj siebie.

18 Ku

Dowiedz się co będziesz robić a czego nie. Nadszedł czas przywrócić równowagę, pokazać swoją siłę charakteru, podjąć decyzje zgodnie z twoimi indywidualnymi przekonaniami. Twój wysiłek w kierunku naprawy siebie zostanie zauważony przez kogoś, kto może otworzyć ci drzwi do kariery lub miłości.

19 Lin

Sukces i podstęp zmierzają w twoją stronę. Musisz patrzeć na świat z szerszej perspektywy. Akceptuj nowe wyzwania, pomagaj innym, ciesz się niespodziewanymi możliwościami.

20 Kuan

Posiadasz większa wiedzę niż myślałeś, więc nie odmawiaj sobie prawa do zakomunikowania komuś swych przekonań i opinii. Nie próbuj przekonywać innych na siłę do swoich poglądów, bo wszystko może obrócić się przeciwko tobie.

21 Szy ho

Jakiś stary problem wciąż stoi na drodze do rozwoju. Masz szansę zakończyć ten problem. W najbliższej przyszłości będziesz musiał radzić sobie z innymi ludźmi, którzy będą uparci i ciężcy w kontaktach.

22 Pi

Bądź szczery i pozwól błyszczeć. Pamiętaj, że zewnętrzne pozory szczęścia są często złudne, a sukces nie zawsze polega na bogactwie materialnym. Uwierz swemu wewnętrznemu głosowi, a w nadchodzących miesiącach inni ujrzą ciebie.

23 Po

Wszystko w twoim życiu się rozpada, związku przechodzą kryzysy, w pracy same burze. Powstrzymaj w sobie chęć prowokowania innych lub wtrącania się. ta sytuacja nie będzie trwałą długo, jeśli zaakceptujesz rzeczy takimi, jakie musza być.

24 Fu

Stoisz na progu ekscytującego okresu pomyślnej fortuny. Nie bój się zmian, zaprzyjaźnij się z nimi. Pozbądź się złych nawyków. Sprawy potoczą się tak, jak chcesz, chcesz ile będziesz swadom swych działań i podejmiesz stosowne decyzje.

25 Wu wang

Żyj chwilą obecną, zamiast rozpamiętywać minione błędy czy żałować tego, co zrobiłeś. Przyszłość ułoży się tak, jak chcesz, jeśli zaufasz twojej intuicji.

26 Ta cz’u

Bądź opanowany. Nie pozwól swoim uczuciom wziąć góry na twoją racjonalną naturą. Jeśli stoisz przed koniecznością trudnej decyzji czy znajdujesz się w trudnej sytuacji, zachowaj spokój i wszystko wkrótce się rozwiąże.

27 I

Nie bądź arogancji ani zbyt dumny, gdy słuchasz innych. Masz przyjaciół, którzy cię wesprą, lecz nie domagaj się od nich zbyt wiele w zamian. W przyszłości nie będziesz musiał się już więcej osobiście poświęcać. Samodyscyplina i motywacja, a nie pobożne życzenia, przyniosą ci sukces.

28 Ta kuo

Przechodzisz okres wielkiej walki lub żyjesz pod presją. Kusi Cię, by uciec od tej sprawy. Nie możesz ukryć się przed samym sobą, więc powstrzymaj się i przemyśl wszystko dokładnie.

Może teraz będziesz musiał ponieść jakąś małą ofiarę, aby naprawić przeszłe sprawy.

29 K’an

Wiesz, co jest dla Ciebie odpowiednie, wiec nie ignoruj głosu serca. Przyjmuj zmiany, nie walcz z nimi. W przyszłości będziesz potrzebował uczciwości w emocjach.

Bądź otwarty i chłonny, ale przede wszystkim uważaj na swoje słabości.

30 Li

Lgniesz do kogoś lub czegoś zbyt mocno, jakby od tego mało zależeć twoje życie. Nie pozwala ci to wykorzystywać w życiu tego prawdziwego potencjału. Zrozum, że posiadasz własną odrębność. Ktoś będzie cię uwielbiał za tę wewnętrzną iskrę, która zostanie wzniecona.

31 Sien

Do twojego życia przenikają jakieś wpływy z zewnątrz. Będziesz musiał bardziej zaangażować w sprawy tej osoby. Oznacza także zaloty, przygodę miłosną lub małżeństwo.

32 Heng

Zbyt dużo oczekujesz od kogoś lub czegoś. Posiadasz jednak siłę i determinację, żeby poczekać, aż wszystko się zmieni. Nie porównuj siebie z innymi ani nie próbuj być kimś, kim nie jesteś.

33 Tun

Choćby było bardzo ciężko wycofać się z niekorzystnej sytuacji, nie traktuj tego jako porażki. Teraz czas na zastanowienie, wiec przyjrzyj się sprawom dokładnie i wnikliwie oraz przygotuj się na bardziej sprzyjające czasy, gdy będziesz mógł realizować swoje plany.

34 Ta czuang

Myślisz, że w jakiejś sprawie zawodowej lub w związku mógłbyś pchnąć coś do przodu, ale uważaj, byś nie próbował kogoś kontrolować ani nim manipulować. Prawdziwa moc pochodzi z uczciwości emocjonalnej. Ktoś może usiłować wykorzystać swoją władze przeciwko tobie.

35 Czin

Co tylko chcesz osiągnąć , możesz teraz zrealizować. Musisz tylko pamiętać, że jeśli skupisz się za bardzo na sobie, twój osąd będzie nieprawdziwy.

36 Ming i

Uświadom sobie, że jesteś na złej drodze, że nadszedł czas przewartościowania planów i założeń. Rozpoczęcie wszystkiego od początku może zając trochę czasu.

37 Czia żen

Będzie harmonijny związek, pod warunkiem że jasno wyznaczysz granice emocjonalne. Paradoksalnie, jeśli oboje będziecie znali swoje ograniczenia, będziecie mogli działać bardziej swobodnie.

38 K’uei

Życie wydaje się zagrożeniem, a ludzie cię nie rozumieją. Nic nie jest w porządku, ale to tylko dlatego, że rzutujesz wszystkie swoje lęki, nienawiści i krzywdy na świat zewnętrzny.

Jeśli będziesz dawać dobro, wszechświat tym samym Ci się odwdzięczy.

39 Czien

Przyjaciel lub kochanek, nie chce podjąć wysiłku, a ty jesteś tak zawikłany w swoje problemy osobiste, że nie masz czasu dostarczyć jemu lub jej motywację. Nie wiń ani siebie, ani nikogo innego za tę sytuację. Wszystko szybko się rozwiąże.

40 Sie

Czas wybaczyć i zapomnieć. Nie myśl o przeszłości. Przyszedł czas, by pójść dalej, zrzuć z siebie bagaż emocjonalny i żyć obecną chwilą. Uwolnij się od starych złudzeń, a wkrótce będziesz w stanie pokonać wszelkie przeszkody.

41 Sun

Wchodzisz w okres ograniczenia. Nie oceniaj za nisko swych talentów i celów, ale względem innych ludzi przyjmij postawę opanowaną. Im bardziej jesteś szczery i rozluźniony, tym więcej się będzie pozytywnego działo w twoim życiu.

42 I

Bądź twórczy w swoich pomysłach a zdobędziesz uznanie. Niedługo ktoś będzie chciał dać ci szansę na zwiększenie twojego statusu. Bądź wielkoduszny i życzliwy, a otrzymasz od życia same dobre rzeczy.

43 Kuai

Osiągniesz punkt zwrotny, – będziesz zadowolony z jego wyniku. Jeśli masz iść do przodu, potrzebujesz wiary w siebie i skupienia. Nie daj się sprowokować nikomu. Czas bronić swoich praw i poglądów.

44 Kou

Nie potrafisz oprzeć się komuś lub czemuś, co nie jest dla ciebie dobre. Nie masz wyboru, musisz iść za instynktem, ale nie wikłaj się w to za bardzo, bo stracisz kontakt ze zdrowym rozsądkiem. Ufaj swoim podejrzeniom, gdyż one są przeważnie słuszne.

45 Ts’uei

Otaczaj się ludźmi podobnymi jak ty, o których wiesz ze można im ufać. Niedługo zostaniesz nagrodzony. Skup się na celach i nie próbuj ich osiągnąć w pojedynkę.

46 Szeng

Możesz teraz osiągnąć wszystko, do czego dążysz, o ile nie dasz się sprowokować. To jak osiąga się cel, jest często ważniejsze od samego celu. idź w stron nowych możliwości.

47 K’un

Czujesz jakby Ci brakowało energii. Świat wydaje ci się przykrym miejscem i nikt cię nie słucha. To czas próby. Odsuń od siebie posępne myśli i poszukaj w sobie wewnętrznej siły.

W ciągu kilku tygodni będziesz się dziwił, ze czułeś się tak podle, gdyż nagle spotkanie z kimś odmieni twój los.

48 Czing

Nastał czas na rozwinięcie twoich talentów. Posiadasz głębokie pokłady mądrości, niż przypuszczasz. Jeśli twoje pytanie dotyczy związku- mądrzejszy i starszy partner zmieni twoje życie na lepsze.

49 Ko

Zastanów się czy masz motywację i czy chcesz zmienić coś w swoim życiu. Jeśli tak to najlepszy okres na działanie. Najważniejsze jest przygotowanie się. nieuchronnie czeka cię wielka zmiana, ale to ty bądź za nią odpowiedzialny, a nie czekaj, aż samo się stanie.

50 Ting

Możesz być pewien sukcesu, jeśli będziesz uczciwy i otwarty. Unikaj poczuwania się do winy.

51 czen

Zdarzy się nieprzewidzialne i nieprzewidywalne zdarzenie. Zmiana ta spowoduje, iż inaczej zaczniesz patrzeć na wiele spraw.

52 Ken

Bądź spokojny, zdystansowany i obiektywny wobec swojego obecnego problemu. Nie pozwól by inni ludzie cię rozpraszali. w ciągu kilku dni ujrzysz łatwe rozwiązanie problemu.

53 Czien

Chociaż wiesz dokąd zmierzasz, nie spiesz się do pewnych spraw, bo później możesz żałować. Nie miej tak wielkich oczekiwań, że nikt, nawet ty sam, nie mógłby im sprostać. W związku, jakiś czas potrwa, zanim będzie można zauważyć zaangażowanie lub zmianę w czyimś sercu.

54 Kuei Mei

Ktoś może cię opuścić lub nie być tobą zainteresowany tak jak ty nim. Czas uszanować swoją indywidualność. Jeśli szukasz miłości, ten heksagram wskazuje, że wielbiciel jest już w pobliżu.

55 Feng

Ufaj własnym instynktom. W tej chwili siła twojego wpływu jest ogromna i możesz osiągnąć bardzo dużo. Nie popadaj jednak w samouwielbienie.

56 Lu

Choć jesteś zadowolony z tego co jest, to tak naprawdę nie czujesz satysfakcji. Wiesz, że musisz wyplątać się ze związku lub specyficznego stylu życia. Czas odwiedzie inne kraje, zobaczyć więcej, wyruszyć w ciekawe miejsca.

57 Sun

Być łagodnym nie oznacza być miękkim. Bądź niewzruszony w swoich intencjach względem kogoś i nie pozwól mu sobą manipulować. Jeśli jesteś konsekwentny i uczciwy w swoich przekonaniach i celach, osiągniesz je.

58 Tuei

Chcesz coraz więcej, lecz zyski materialne nie czynią życia lepszym. W niedługim czasie spotkanie z kimś sprawi ci prawdziwą radość i umożliwi bycie sobą.

59 Huan

Jeśli jesteś uparty, nie będziesz w stanie należycie otworzyć się na sukces. Teraz rzeczą właściwą byłoby poświecenie jakiegoś krótkoterminowego celu dla korzyści długoterminowych.

60 Czie

Poznaj swoje ograniczenia i rób wszystko z umiarem. Zacznij odmawiać, gdy tak czujesz. Jeśli ktoś nie przyjmuje do wiadomości odpowiedzi przeczącej, zapytaj, której często tego słowa nie rozumie.

61 Czung Fu

Obecnie stajesz się bardziej niezależny, niż chcieliby tego pewni ludzie. Masz prawo żyć po swojemu, jeśli to płynie z wewnętrznej prawdy. Jeżeli próbujesz kogoś przekonać do właściwego sposobu działania, daj przykład, a osoba ta szybko pójdzie w twoje ślady.

62 Siao kuo

Choć chcesz znaleźć rozwiązanie lub zrobić coś, żeby naprawić sytuację, to tylko pogorszy sprawę. Poczekaj, aż atmosfera się oczyści. Poproś o pomoc kogoś starszego i mądrzejszego, kto może ci udzielić obiektywnej rady.

63 Czy czy

Jesteś w momencie równowagi lub w krótkim czasie będziesz. Niech cię nie ponosi jednak fantazja, ze już zawsze wszystko będzie dobrze. Z chaosu wyłania się porządek, ale to może się zmienić w jednej chwili, jeśli nie jesteś przygotowany.

64 Wei czy

Chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i czujesz prawdziwe powołanie. Ale żeby to zrobić, musisz poświęcić się swym talentom, umiejętnościom i własnemu rozwojowi.