Magia kolorów, a wpływ na nasze życie – Horoskop partnerski
Wróżba z kart
25 listopada 2017
Aura
17 grudnia 2017

Magia kolorów, a wpływ na nasze życie

Sprawdź, jakimi kolorami powinieneś się otaczać.

Ludzie każdym kręgu kulturowym reagują emocjonalnie na kolory, często nie zdając sobie z tego sprawy. Wielu badaczy tematu stwierdzili, że kolory wpływają szczególnie mocno na nasze życie, nasze nastroje, nawet na podejmowanie decyzji. Stwierdzono, że kolory ciepłe pobudzają, a zimne uspokajają i odprężają. Mimo różnic w poszczególnym interpretowaniu kolorów, są one jednym z najważniejszych systemów symboli na świecie.

W poszczególnych językach jest od dwóch do jedenastu ( dwunastu) podstawowych nazw kolorów.

W Polsce wyróżniamy 11 podstawowych kolorów – biały ,czarny ,czerwony, zielony, żółty, niebieski, brązowy, pomarańczowy, różowy, fioletowy i szary.

CZERWIEŃ

Jest to najcieplejszy z kolorów. Pobudza on człowieka do działania, ożywia go gdy brakuje mu energii. Jest to kolor kojarzony z miłością, namiętnością, pasją. Ma tez swoje negatywne strony, i często kojarzy się z wojną, agresją, niebezpieczeństwem, ogniem piekielnym.

Czerwień ostrzega przed działaniem, ale także do niego wzywa w sensie politycznym ( jako kolor rewolucji) i emocjonalnym.

W kulturze zachodniej czerwień wyraża namiętność, często zakazaną. Na Wschodzie czerwony jest kolorem czystej miłości i panny młode w Indiach, Chinach oraz Japonii ubierają się do ślubu w czerwone suknie.

Zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie czerwień jest barwą ognia, a w wielu kulturach kojarzy się z ogniem piekielnym.

Czerwień jest również symbolem płodności i odrodzenia z powodu skojarzeń z łonem i dojrzewającym owocem.

Czerwony jest tez kolorem wojny, gdyż kojarzy się z czerwoną planeta Mars. Planeta ta miała swojego rzymskiego patrona- boga wojny.

Z powodu zdolności do wyzwalania gniewu i agresji czerwień symbolizuje dzielność i męskość, ale także żądzę krwi.

Rady

Jeśli chcesz kogoś przeprosić, udobruchać, nie ubieraj się na czerwono, nie spotykaj w miejscu gdzie jest dużo czerwieni.

Jeśli chcesz wywołać w kimś namiętność, pasję, to przywdziej czerwoną odzież, czy bieliznę.

Warto w sypialni na czerwono pomalować choć jedną ścianę, lub mięć postawiony jakiś czerwony przedmiot. Dzięki temu wzbudzi to namiętność w łóżku.

Jeśli startujesz na jakieś poważniejsze stanowisko pracy, które wymagałoby od Ciebie siły i zaangażowania, do stroju dołącz jeden niewielki element czerwieni.

KOLOR POMARAŃCZOWY

Kolor ten powstał z połączenia żółci i czerwieni, dlatego dzieli z nimi część znaczeń. Może wyrażać punkt równowagi miedzy namiętnością czerwonego i duchowością żółtego. Pomarańczowy jest symbolem luksusu i przepychu, ale także może wskazywać na wyrzeczenie się przyjemności doczesnych ( mnisi buddyjscy).

Rady

Jeśli pragniemy coś zatrzymać przy sobie, by cos było trwałe, to warto otaczać się tym kolorem. Jeśli nie chcemy zmian w swoim życiu to ten kolor może nam w tym pomóc.

KOLOR ŻÓŁTY

Kolor ten kojarzy się ze złotem, jasnością, oświeceniem i słońcem. Ponieważ żółty jest kolorem wielu wiosennych kwiatów, budzi skojarzenia z nowym życiem, z rozkwitem.

W bardzo wielu krajach kolor żółty jednak symbolizuje tchórzliwość, czasami zazdrość. Często kolorem żółtym oznaczano chorych.

W Chinach oraz Azji południowo- Wschodniej żółty jest kolorem władzy monarszej.

Kolor ten jest tez symbolem Słońca, jest kolorem życia i ciepła.

W USA znana jest tradycja zdobienia miasta lub domu żółtymi wstążkami na powitanie osoby lub osób powracających po niebezpiecznym przedsięwzięci, jak np. udział w wojnie.

Rady

W okresie wiosny kolor żółty jest dość często modny. W naszej kulturze kolor ten symbolizuje żywotność, siłę, działanie, uśmiech na twarzy. Kobiety ubierające się w kolory żółte w okresach, gdy świeci słońce jest mile widziane.

Nie jest jednak wskazane wręczanie kobietom żółtych kwiatów, gdyż jest to już symbol niewierności.

KOLOR ZIELONY

Zieleń jest kolorem wiosny, a wiec i młodości, nadziei i radości. Jest tez kolorem rozpadu i często symbolem zazdrości. U muzułmanów jest to święty kolor.

Rośliny zawdzięczają obecności chlorofilu swój zielony kolor, który od starożytności był kojarzony z przyrodą. Kolor zielony jest symbolem ruchów ekologicznych i troski o ochronę zasobów.

Rady

W kuchni powinno występować dużo zieleni, gdyż posiłki będą smakować lepiej. Jeśli jednak pragniemy wprowadzić dietę, lepiej będzie, jeśli kuchnia będzie w kolorach niebieskich,- to zmniejszy apetyt. Zieleń jest ciepłym kolorem, dlatego warto posiadać w garderobie, parę ubrań w tym kolorze.

KOLOR NIEBIESKI

,Jest to kolor nieba, symbolizuje przestworza, nieskończoność, boskość, duchowość, czystość. Jest to kolor najgłębszy i najczystszy po bieli. W kulturach Zachodnich budzi wiele potocznych skojarzeń społecznych ( błękitna krew, niebieskie kołnierzyki),seksualnych ( duże niebieskie oczy) i innych.

Błękit często symbolizuje boskość. W Skandynawii określenie osoby jako niebieskookiej jest jednoznaczne z uznaniem jej za naiwną. W Japonii, osoba niebieska to ktoś prostoduszny i niedoświadczony, czyli u nas „ zielony”.

KOLOR FIOLETOWY

Z powodu wysokiej ceny naturalnego barwnika purpurowe szaty były przywilejem bogatych i wyznacznikiem statusu. Dlatego też od zawsze kolor ten symbolizował luksus, bogactwo i władzę. Purpura powstaje z połączenia czerwieni z błękitem.

W kościele rzymskokatolickim fioletowe szaty są używane w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, oraz podczas uroczystości pogrzebowych.

KOLOR CZARNY

Czerń jest uważany za symbol zła, nicości, tajemniczości. Symbolizuje również świat podziemny, gdyż jest kojarzony ze śmiercią, niepowodzeniem. Szarość natomiast jest symbolem posępności, anonimowości lub niepewności, ale jako element równowagi między czernią i bielą jest także kolorem porozumienia i medytacji.

Rady

Obecnie kolor czarny kojarzy się z elegancja, gracja i tajemniczością. Wiele kobiet oraz mężczyzn ubiera się w czernie, gdyż jest to silny kolor, który dodaje człowiekowi wyższości i pewności siebie.

KOLOR BIAŁY

W wielu kulturach kolor ten symbolizuje czystość i świętość, ale w tradycji chińskiej, japońskiej i indyjskiej kojarzy się ze śmiercią i żałobą.

Buddyści natomiast uważają biel jako symbol światła i czystości. U Indian biel jest symbolem ducha.

Rady

Biały kolor w Polsce kojarzy się z zawarciem związku małżeńskiego, z chrzcinami, z Pierwsza Komunią Świętą. Jest to symbol czystości, początku czegoś nowego. Biel jest czysta i niewinna.