Parapsychologia – Horoskop partnerski
Jak wróżyć z kart?
4 kwietnia 2017
Hipnoza
17 kwietnia 2017

Parapsychologia

Parapsychologia zajmuje się nasza psychiką i niecodziennymi zjawiskami z nią związanymi, które znajdują się obok zainteresowań psychologii i psychiatrii. Prezentowane przez parapsychologów zjawiska, wymykają się opisom oficjalnej nauki. Obecna nauka często kwestionuje ich istnienie gdyż nie ma na to fizycznych, widzialnych dowodów.

Parapsychologię podzielono na  działy – Jasnowidzenie, Telepatia, Psychokineza, telegnozja, lewitacja, paranormalna wrażliwość. Do parapsychologii możemy również zaliczyć bilokację, ekstazy, stygmaty, uzdrowienia paranormalne, ektoplazma, teleportacja.

Termin parapsychologia

Sam termin został wprowadzony w 1889 roku przez M. Dessoira. Pojecie to ma też określa się innymi nazwami, jak metapsychologia czy Psychotronika. Określają one to samo zjawisko, choć trochę inne podejście do badanych fenomenów.

Przeciwnicy parapsychologii uważają, że wszelkie zjawiska są nieporozumieniem, bądź oszustwem, rezultatem błędnych interpretacji wyników badań oraz nieuwagi uczonych. Oczywiście na przestrzeni wieków przyłapano wielu oszustów, którzy uważali że posiadali zdolności parapsychiczne, jednak są to wyjątki.

Przeciwnicy parapsychologii nie biorą pod uwagę, że byli i są ludzie rzeczywiście obdarzeni zdolnościami paranormalnymi, którym nikt nie udowodnił oszustwa. W XX wieku przeprowadzono wiele testów w warunkach kontrolowanych i w obecności naukowców. Badania dają do zrozumienia, iż nasz umysł ma zdolności przekraczające ludzkie pojecie i są na to do wody.

Z drugiej strony jednak, zwolennicy parapsychologii często nie przejawiają jakiegokolwiek sceptycyzmu, ostrożności i naukowego krytycyzmu i często zaliczają do zjawisk paranormalnych to co nimi nie jest.