Wróżby egipskie – Horoskop partnerski
I Ching
25 maja 2017
Psychokineza
20 czerwca 2017

Wróżby egipskie

Tajemnice egipskich magicznych tekstów

Pisma hermetyczne, zawierające tajemną wiedzę magiczną, jest to zbiór tekstów spisanych w Egipcie między I a IV w n.e. przez mieszkających tam greckojęzycznych autorów.

W tekstach tych, egipski bóg Thoth, którego greckim odpowiednikiem jest bóg Hermes- udziela nauk Asklepisowi, greckiemu bogu medycyny. Według innej wersji przekazu, nauczycielką ta jest egipska bogini magii Izyda, która instruuje swojego syna Horusa.

Za autora tych tekstów uznano egipskiego mędrca Hermesa Trzykroć wielkiego, który miał być jak Mojżesz.

Pisma hermetyczne okazały się kompilacją tekstów wywodzących się z tradycji greckiej, żydowskiej, perskiej i egipskiej, powstałych w większości w Egipcie, Egipcie szczególności w Aleksandrii.

Pisma te dzielą się na dwie kategorie. Do pierwszej należą różnego rodzaju teksty magiczne, w tym także astrologiczne i alchemiczne. Druga kategoria składa się z traktatów filozoficzno- teologicznych, poświęconych kwestii mistycznych poszukiwań mających na celu wyzwolenie ludzkiej duszy.

W pismach hermetycznych pochodzenie alchemii jak i astrologii wywodzi się błędnie z Egiptu. Astrologia istniała już od dawna w wielu starożytnych społecznościach. Jednak skomplikowany system astrologiczny, w znanej nam formie, powstał w I tysiącleciu p.n.e. Podział zodiaku na 1 znaków powstał przez greckich astronomów, którzy dzięki wiedzy egipskich i mezopotamskich astrologów stworzyli ten system.

Egipskich kapłanów uważano również za wynalazców alchemii. Jest to błędne założenie, głównie oparte na greckim autorze, który uznał piece używane przez kapłanów w Memfis za piece alchemiczne. Tymczasem służyły one do wypalania figurek z gliny.

Mimo tegoż pisma hermetyczne nie są autentycznymi egipskimi księgami magicznymi, ich istnienie stworzyło wiarę w to, ze jeszcze wiele innych podobnych ksiąg czeka na odnalezienie.

Aż do XVII wieku pisma hermetyczne cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ze strony głównie intelektualistów, którzy sądzili, iż mimo wszystko zawierają one starożytne egipskie magiczne tajemnice.

Francuski uczony I Casaubon udowodnił jednak, że pisma te zostały stworzone w pierwszych wiekach naszej ery. Spowodowało to, iż przestano szukać kolejnych ksiąg hermetycznych.